Taliansko - informácie o krajine | AUTOVIA.SK

Taliansko - informácie o krajine

Dovoz vozidiel z Talianska

V prípade, že sa chystáte cez leto do Talianska na dovolenku, môžete spojiť príjemné s užitočným a doniesť si odtiaľ okrem suvenírov aj auto.

Taliansko má podobne ako väčšina krajín EU dobre rozvinutú a kvalitnú cestnú sieť, ktorá má dĺžku vyše 300 000 km, z čoho vyše 6 000 km tvoria diaľnice. S výnimkou úsekov Salerno – Reggio Calabria, Palermo – Catania a Palermo – Mazara del Vallo sú diaľnice spoplatnené. Mýto sa platí na výjazdoch z diaľnic buď v hotovosti, alebo špeciálnou magnetickou kartou VIACARD, ktorú si môžete zakúpiť v turistických informačných kanceláriách, bankách, trafikách, prípadne priamo na čerpacích staniciach popri autostrádach. Tieto magnetické karty však neakceptujú na Sicílii. Keď už sme pri čerpacích staniciach, treba sa pripraviť na fakt, že niektoré pumpy, najmä mimo diaľnic, bývajú počas „siesty“, teda zhruba od 12-tej do 15-tej, zatvorené. Sieť čerpacích staníc je dostatočne hustá, určite si teda so sebou neberte palivo v bandaske. V Taliansku je to dokonca zakázané. Za liter benzínu zaplatíte v Taliansku zhruba 1,13 eur, nafta je približne o 2 centy lacnejšia.

Maximálna povolená rýchlosť v talianskych obciach je tradičných európskych 50 km/h. Mimo mesta je to potom 90 km/h, na hlavných ťahoch dokonca až 110 km/h. Na diaľniciach je povolená tradičná „sto tridsiatka“ a na úsekoch, kde má diaľnica tri pruhy,  je dovolené ísť aj 150 km/h. Na rýchlosť ale pozor, pretože v Taliansku sú jedny z najvyšších pokút v Európe. Za prekročenie rýchlosti o 20 km/h sa pokuta pohybuje od 150 eur, za prejazd na červenú tak isto od 150 eur a za jazdu pod vplyvom alkoholu nad povolený limit, ktorý predstavuje 0,5 promile, je pokuta od 500 eur. Pokuty za porušenie dopravných predpisov treba zaplatiť na mieste. V prípade, že vodiči nemajú peniaze na zaplatenie pokuty, môže im polícia zadržať vodičský preukaz.

Motorové vozidlá musia mať za jazdy po diaľniciach a na hlavných mestských komunikáciách zapnuté stretávacie svetlá. Telefonovať za jazdy je zakázané, používať sa smie iba handsfree. Všetky autá musia mať výstražný trojuholník. Cestujúci musia byť pripútaní na všetkých sedadlách.

Tohtoročnou novinkou je zavedenie mýta "EcoPass" v Miláne pre všetky autá smerujúce do zóny v centre mesta. Podľa veľkosti vozidla sa platí od dvoch do desať eur. Nariadenie trvá každý deň od 7.30 h do 19.30 h. Platí sa i pri prejazde niektorých alpských tunelov. Napríklad jednosmerný prejazd cez známy tunel Veľký St.Bernard stojí 22,40 eur.

V prípade nehody sa prvej pomoci dovoláte na čísle 113, prípadne na bezplatnom čísle 118. Políciu privoláte tak isto telefonátom na číslo 113, alebo aj na číslo 112. Hasiči majú telefónne číslo 115. Ešte jeden detail na záver, v prípade poruchy alebo nehody na diaľnici je v Taliansku zakázaný súkromný odťah. Treba teda zavolať službu na to určenú. Odporúčame sa vám obrátiť na taliansky autoklub, ktorý slúži aj ako poruchová služba a pomoc motoristom. Dovoláte sa im na telefónnom čísle 116.


zdroj: euroinfo.gov.sk, benzin.sk